FA Cup – 1st Round proper results

The page will be updated until all of the First Round Proper results are confirmed:

Thursday 16 November 2017
19:45 17R Billericay Town FC 1 – 3 Leatherhead FC
Live on BT Sport 1

Wednesday 15 November 2017
19:45 7R Tranmere Rovers FC 0 – 5 Peterborough United
Live on BT Sport 1

Tuesday 14 November 2017
19:45 14R Accrington Stanley FC 1 – 1 Guiseley AFC
AET, Guiseley AFC won 4-3 on kicks from the penalty mark
19:45 30R Bury FC 0 – 3 Woking FC
19:45 36R Scunthorpe United FC 1 – 0 Northampton Town FC

Monday 6 November 2017
19:45 25 Chorley FC 1 – 2 Fleetwood Town FC
Live on BT Sport 1

Sunday 5 November 2017
14:00 8 Cambridge United FC 1 – 0 Sutton United FC
14:00 14 Guiseley AFC 0 – 0 Accrington Stanley FC
14:00 17 Leatherhead FC 1 – 1 Billericay Town FC
14:00 24 Coventry City FC 2 – 0 Maidenhead United FC
14:00 28 Dartford FC 1 – 5 Swindon Town FC
14:00 30 Woking FC 1 – 1 Bury FC
14:00 35 Solihull Moors FC 0 – 2 Wycombe Wanderers FC
14:00 37 Charlton Athletic FC 3 – 1 Truro City FC
14:00 40 Exeter City FC 3 – 1 Heybridge Swifts FC

Saturday 4 November 2017
12:30 19 Shaw Lane 1 – 3 Mansfield Town FC
Live on BT Sport 1
15:00 1 Stevenage FC 5 – 0 Nantwich Town FC
15:00 2 Bradford City FC 2 – 0 Chesterfield FC
15:00 5 Morecambe FC 3 – 0 Hartlepool United FC
15:00 6 Yeovil Town FC 1 – 0 Southend United FC
15:00 7 Peterborough United FC 1 – 1 Tranmere Rovers FC
15:00 9 Forest Green Rovers FC 1 – 0 Macclesfield Town FC
15:00 10 AFC Fylde 4 – 2 Kidderminster Harriers FC
15:00 11 Luton Town FC 1 – 0 Portsmouth FC
15:00 12 Shrewsbury Town FC 5 – 0 Aldershot Town FC
15:00 13 Hereford FC 1 – 0 AFC Telford United
15:00 15 Blackburn Rovers FC 3 – 1 Barnet FC
15:00 16 Ebbsfleet United FC 2 – 6 Doncaster Rovers FC
15:00 18 Boreham Wood FC 2 – 1 Blackpool FC
15:00 20 Colchester United FC 0 – 1 Oxford City FC
15:00 21 Plymouth Argyle FC 1 – 0 Grimsby Town FC
15:00 22 AFC Wimbledon 1 – 0 Lincoln City FC
15:00 23 Rochdale AFC 4 – 0 Bromley FC
15:00 26 Carlisle United FC 3 – 2 Oldham Athletic FC
15:00 29 Cheltenham Town FC 2 – 4 Maidstone United FC
15:00 31 Crewe Alexandra FC 2 – 1 Rotherham United FC
15:00 32 Gillingham FC 2 – 1 Leyton Orient FC
15:00 34 Gainsborough Trinity FC 0 – 6 Slough Town FC
15:00 36 Northampton Town FC 0 – 0 Scunthorpe United FC
15:00 38 Wigan Athletic FC 2 – 1 Crawley Town FC
15:00 39 Gateshead FC 2 – 0 Chelmsford City FC
17:15 4 Newport County AFC 2 – 1 Walsall FC
Live on S4C

Friday 3 November 2017
19:45 3 Port Vale FC 2 – 0 Oxford United FC
19:45 27 Notts County FC 4 – 2 Bristol Rovers FC
19:55 33 Hyde United FC 0 – 4 Milton Keynes Dons FC
Live on BBC Two