FA Cup – Extra Preliminary Round results

The page will be updated to all of the FA Cup Extra Preliminary Round results are confirmed:

Wednesday 16 August 2017
19:15 168R Guildford City FC 3 – 0 Newport (IW) FC
19:30 148R Littlehampton Town FC 2 – 1 Chatham Town FC

Tuesday 15 August 2017
19:30 113R Leverstock Green FC 5 – 3 Edgware Town FC
19:45 63R Radford FC 2 – 2 Boston Town FC
AET, Boston Town FC won 4-3 on kicks from the penalty mark
19:45 92R Waltham Forest FC 1 – 2 FC Romania
19:45 145R Erith Town FC 5 – 0 Rochester United FC

Wednesday 9 August 2017
19:15 168R Guildford City FC P – P Newport (IW) FC
new date – Wed 16 Aug 7.15
19:30 6R Bishop Auckland FC 2 – 5 Consett FC
19:30 148R Littlehampton Town FC P – P Chatham Town FC
new date – Wed 16 Aug 7.30
19:45 17R North Shields FC 0 – 1 Marske United FC
19:45 59R Quorn FC 3 – 0 Retford United FC
19:45 86R Wadham Lodge FC 1 – 3 Framlingham Town FC
19:45 92R Waltham Forest FC P – P FC Romania
new date – TBC
19:45 145R Erith Town FC P – P Rochester United FC
new date – Tue 15 Aug 7.45
19:45 175R Bridport FC 1 – 0 AFC St Austell
19:45 177R Exmouth Town FC 1 – 2 Shaftesbury Town FC
AET (1 – 1 at the end of normal time)

Tuesday 8 August 2017
19:15 128R Lancing FC 1 – 3 Chessington & Hook United FC
19:30 10R Whitley Bay FC 4 – 1 Seaham Red Star FC
19:30 113R Leverstock Green FC A – A Edgware Town FC
tie abandoned due to serious injury to player, 2-3
19:30 182R Hallen FC 1 – 4 Street FC
19:45 26R 1874 Northwich FC 2 – 0 Northwich Victoria FC
19:45 30R Liversedge FC 5 – 3 Armthorpe Welfare FC
19:45 38R Stourport Swifts FC 2 – 3 Sporting Khalsa FC
AET (1 – 1 at the end of normal time)
19:45 41R Highgate United FC 2 – 3 Tividale FC
19:45 48R Rocester FC 0 – 3 Bromsgrove Sporting FC
19:45 51R St Andrews FC 2 – 2 Oadby Town FC
AET, Oadby Town FC won 3-1 on kicks from the penalty mark
19:45 63R Radford FC P – P Boston Town FC
new date – Tue 15 Aug 7.45
19:45 68R Yaxley FC 4 – 2 Raunds Town FC
AET (2 – 2 at the end of normal time)
19:45 78R Biggleswade United FC 1 – 2 Potton United FC
19:45 100R Basildon United FC 3 – 0 Walsham Le Willows FC
19:45 102R Risborough Rangers FC 2 – 2 Cockfosters FC
AET, Cockfosters FC won 4-2 on kicks from the penalty mark
19:45 106R London Colney FC 2 – 4 Highworth Town FC
19:45 112R Longlevens AFC 5 – 1 Fairford Town FC
19:45 121R Deal Town FC 4 – 1 Corinthian FC
19:45 126R Peacehaven & Telscombe FC 0 – 2 Newhaven FC
19:45 127R AFC Uckfield Town 0 – 2 Colliers Wood United FC
19:45 150R CB Hounslow United FC 2 – 1 Rushtall FC
19:45 151 Haywards Heath Town FC 5 – 2 Bedfont Sports FC
19:45 160R Verwood Town FC 3 – 3 Badshot Lea FC
AET, Badshot Lea FC won 3-1 on kicks from the penalty mark
19:45 162R Blackfield & Langley FC 1 – 2 Camberley Town FC
AET (1 – 1 at the end of normal time)
19:45 167R Bournemouth FC 0 – 2 Knaphill FC

Monday 7 August 2017
19:45 87R Tower Hamlets FC 1 – 0 FC Broxbourne Borough

Sunday 6 August 2017
14:00 88 Barkingside FC 0 – 4 Stowmarket Town FC
14:00 150 Rushtall FC 0 – 0 CB Hounslow United FC
15:00 19 AFC Emley 0 – 3 Burscough FC
15:00 24 Hallam FC 3 – 0 Bootle FC
15:00 27 Widnes FC 0 – 5 Handsworth Parramore FC
15:00 97 St Margaretsbury FC 3 – 2 Burnham Ramblers FC
15:00 106 Highworth Town FC 1 – 1 London Colney FC
15:00 111 Highmoor Ibis FC 3 – 1 Buckingham Town FC
15:00 130 Epsom & Ewell FC 1 – 2 Banstead Athletic FC
15:00 160 Badshot Lea FC 1 – 1 Verwood Town FC

 

Saturday 5 August 2017
12:30 18 Litherland Remyca FC 2 – 0 AFC Liverpool
Live on BBC Sport
14:00 153 Bracknell Town FC 3 – 0 Cowes Sports FC
15:00 1 Penrith FC 2 – 1 West Auckland Town FC
15:00 2 Billingham Town FC 0 – 3 Pickering Town FC
15:00 3 Barnoldswick Town FC 3 – 1 Jarrow Roofing FC
15:00 4 Sunderland RCA FC 3 – 1 Garforth Town FC
15:00 5 Shildon FC 2 – 0 Morpeth Town FC
15:00 6 Consett FC 3 – 3 Bishop Auckland FC
15:00 7 Washington FC 0 – 3 Dunston UTS FC
15:00 8 Bridlington Town FC 2 – 0 Billingham Synthonia FC
15:00 9 Newton Aycliffe FC 1 – 0 Chester-Le-Street Town FC
15:00 10 Seaham Red Star FC 1 – 1 Whitley Bay FC
15:00 11 Thackley FC 3 – 4 Harrogate Railway Athletic FC
15:00 12 Guisborough Town FC 4 – 2 Stockton Town FC
15:00 13 Ashington FC 1 – 0 Sunderland Ryhope CW FC
15:00 14 Newcastle Benfield FC 1 – 0 West Allotment Celtic FC
15:00 15 Albion Sports FC 2 – 0 Nelson FC
15:00 16 Team Northumbria FC 0 – 1 Heaton Stannington FC
15:00 17 Marske United FC 4 – 4 North Shields FC
15:00 20 Squires Gate FC 0 – 4 Ashton Athletic FC
15:00 21 Cammell Laird 1907 FC 4 – 1 Maltby Main FC
15:00 22 Padiham FC 1 – 2 City of Liverpool FC
15:00 23 Pontefract Collieries FC 1 – 0 Alsager Town FC
15:00 25 Runcorn Town FC 3 – 2 AFC Darwen
15:00 26 Northwich Victoria FC 2 – 2 1874 Northwich FC
15:00 28 Congleton Town FC 4 – 2 New Mills FC
15:00 29 Irlam FC 1 – 2 Abbey Hey FC
15:00 30 Armthorpe Welfare FC 1 – 1 Liversedge FC
15:00 31 Parkgate FC 4 – 2 Barnton FC
15:00 32 Athersley Recreation FC 0 – 5 West Didsbury & Chorlton FC
15:00 33 Charnock Richard FC 3 – 4 Penistone Church FC
15:00 34 Maine Road FC 3 – 2 Winsford United FC
15:00 35 Runcorn Linnets FC 2 – 0 Hemsworth MW FC
15:00 36 Hanley Town FC 4 – 1 Atherstone Town FC
15:00 37 Coventry United FC 1 – 2 Rugby Town FC
15:00 38 Sporting Khalsa FC 2 – 2 Stourport Swifts FC
15:00 39 AFC Wulfrunians 3 – 0 Shawbury United FC
15:00 40 Wolverhampton SC FC 2 – 3 Haughmond FC
15:00 41 Tividale FC 1 – 1 Highgate United FC
15:00 42 Walsall Wood FC 3 – 1 Whitchurch Alport FC
15:00 43 Coventry Sphinx FC 0 – 2 Boldmere St Michaels FC
15:00 44 Daventry Town FC 0 – 1 Worcester City FC
15:00 45 Wolverhampton Casuals FC 7 – 0 Malvern Town FC
15:00 46 Westfields FC 3 – 1 Bewdley Town FC
15:00 47 Coleshill Town FC 6 – 2 Wellington FC
15:00 48 Bromsgrove Sporting FC 2 – 2 Rocester FC
15:00 49 Brocton FC 3 – 0 Cadbury Athletic FC
15:00 50 Kimberley MW FC 2 – 4 Blaby & Whetstone Athletic FC
15:00 51 Oadby Town FC 1 – 1 St Andrews FC
15:00 52 Birstall United FC 3 – 0 South Normanton Athletic FC
15:00 53 Bottesford Town FC 6 – 0 Long Eaton United FC
15:00 54 Leicester Road FC 2 – 1 Sleaford Town FC
15:00 55 Dunkirk FC 2 – 1 Leicester Nirvana FC
15:00 56 Kirby Muxloe FC 4 – 2 Barton Town FC
15:00 57 AFC Mansfield 2 – 1 Hall Road Rangers FC
15:00 58 Staveley MW FC 2 – 1 Loughborough University FC
15:00 59 Retford United FC 1 – 1 Quorn FC
15:00 60 Clipstone FC 3 – 1 West Bridgford FC
15:00 62 Worksop Town FC 1 – 2 Hinckley AFC
15:00 63 Boston Town FC 2 – 2 Radford FC
15:00 64 Rainworth MW FC 0 – 1 Shepshed Dynamo FC
15:00 65 Harrowby United FC 0 – 3 Grimsby Borough FC
15:00 66 Biggleswade FC 1 – 4 Wisbech Town FC
15:00 67 Swaffham Town FC 3 – 1 Rothwell Corinthians FC
15:00 68 Raunds Town FC 1 – 1 Yaxley FC
15:00 69 Peterborough Northern Star FC 2 – 3 Deeping Rangers FC
15:00 70 Cogenhoe United FC 3 – 0 Godmanchester Rovers FC
15:00 71 Ely City FC 0 – 2 Holbeach United FC
15:00 72 Huntingdon Town FC 1 – 4 Newport Pagnell Town FC
15:00 73 Eynesbury Rovers FC 3 – 2 Thetford Town FC
15:00 74 Northampton Sileby Rangers FC 0 – 5 Harborough Town FC
15:00 75 Wellingborough Whitworths FC 0 – 4 Desborough Town FC
15:00 76 Fakenham Town FC 0 – 2 Wellingborough Town FC
15:00 77 Histon FC 0 – 1 Northampton On Chenecks FC
15:00 79 Hoddesdon Town FC 1 – 2 Haverhill Rovers FC
15:00 80 Sawbridgeworth Town FC 0 – 3 West Essex FC
15:00 81 Enfield 1893 FC 1 – 2 Haverhill Borough FC
15:00 82 Redbridge FC 3 – 1 Stansted FC
15:00 83 Takeley FC 3 – 1 Wivenhoe Town FC
15:00 84 Kirkley & Pakefield FC 1 – 2 Saffron Walden Town FC
15:00 85 Southend Manor FC 1 – 0 Wroxham FC
15:00 86 Framlingham Town FC 0 – 0 Wadham Lodge FC
15:00 87 FC Broxbourne Borough 1 – 1 Tower Hamlets FC
15:00 89 Ilford FC 1 – 0 Woodbridge Town FC
15:00 90 FC Clacton 0 – 1 Clapton FC
15:00 91 Hadleigh United FC 3 – 2 Sporting Bengal United FC
15:00 92 FC Romania 2 – 2 Waltham Forest FC
15:00 93 Hackney Wick FC 0 – 1 Long Melford FC
15:00 94 Felixstowe & Walton United FC 2 – 7 Brantham Athletic FC
15:00 95 Stanway Rovers FC 2 – 4 Gorleston FC
15:00 96 Hullbridge Sports FC 5 – 1 Ipswich Wanderers FC
15:00 98 Great Yarmouth Town FC 5 – 0 Diss Town FC
15:00 99 Newmarket Town FC 5 – 1 Great Wakering Rovers FC
15:00 100 Walsham Le Willows FC 2 – 2 Basildon United FC
15:00 101 Welwyn Garden City FC 2 – 4 North Greenford United FC
15:00 102 Cockfosters FC 1 – 1 Risborough Rangers FC
15:00 103 Holmer Green FC 4 – 0 AFC Hayes
15:00 104 Lydney Town FC 1 – 3 Wantage Town FC
15:00 105 Langford FC 1 – 9 Hadley FC
15:00 107 Stotfold FC 1 – 12 Berkhamsted FC
15:00 108 Woodley United FC 1 – 2 Tuffley Rovers FC
15:00 109 Southall FC 5 – 1 Harpenden Town FC
15:00 112 Fairford Town FC 1 – 1 Longlevens AFC
15:00 113 Edgware Town FC 1 – 1 Leverstock Green FC
15:00 114 Chipping Sodbury Town FC 3 – 1 Brackley Town Saints FC
15:00 115 Leighton Town FC 4 – 0 Oxhey Jets FC
15:00 116 Windsor FC 1 – 4 Wembley FC
15:00 117 Brimscombe & Thrupp FC 4 – 0 Sun Sports FC
15:00 118 Royal Wootton Bassett Town FC 1 – 2 Crawley Green FC
15:00 119 Colney Heath FC 1 – 0 Tring Athletic FC
15:00 120 Ardley United FC 1 – 3 Baldock Town FC
15:00 121 Corinthian FC 2 – 2 Deal Town FC
15:00 122 Hassocks FC 2 – 3 Hollands & Blair FC
15:00 123 Sheppey United FC 3 – 2 AFC Croydon Athletic
15:00 125 Sutton Common Rovers FC 2 – 0 Canterbury City FC
15:00 126 Newhaven FC 0 – 0 Peacehaven & Telscombe FC
15:00 127 Colliers Wood United FC 2 – 2 AFC Uckfield Town
15:00 128 Chessington & Hook United FC 2 – 2 Lancing FC
15:00 129 East Preston FC 2 – 1 Saltdean United FC
15:00 131 Hailsham Town FC 1 – 8 Redhill FC
15:00 132 Loxwood FC 3 – 1 Holmesdale FC
15:00 133 Tunbridge Wells FC 1 – 0 Beckenham Town FC
15:00 134 Walton & Hersham FC 7 – 0 Mile Oak FC
15:00 135 Sevenoaks Town FC 3 – 1 Broadbridge Heath FC
15:00 136 Hanworth Villa FC 5 – 0 Bedfont & Feltham FC
15:00 137 Glebe FC 1 – 0 Lordswood FC
15:00 138 Whitstable Town FC 2 – 3 Croydon FC
15:00 139 Worthing United FC 2 – 4 Steyning Town FC
15:00 140 Arundel FC 0 – 4 Pagham FC
15:00 141 Horley Town FC 5 – 1 Raynes Park Vale FC
15:00 142 Abbey Rangers FC 1 – 3 Cray Valley (PM) FC
15:00 143 Eastbourne Town FC 2 – 1 Bearsted FC
15:00 144 Spelthorne Sports FC 1 – 3 Chertsey Town FC
15:00 145 Rochester United FC 1 – 1 Erith Town FC
15:00 146 Erith & Belvedere FC 4 – 0 Wick FC
15:00 147 AC London FC 3 – 2 Crawley Down Gatwick FC
15:00 148 Chatham Town FC 1 – 1 Littlehampton Town FC
15:00 149 Little Common FC 1 – 2 Eastbourne United FC
15:00 151 Haywards Heath Town FC A – A Bedfont Sports FC
tie abandoned after 45 mins due to waterlogged pitch, 1-1
15:00 152 Horsham YMCA FC 0 – 2 Three Bridges FC
15:00 154 Thatcham Town FC 5 – 0 Petersfield Town FC
15:00 155 Christchurch FC 1 – 5 AFC Portchester
15:00 156 Farnham Town FC 3 – 2 Fawley FC
15:00 157 Bashley FC 2 – 4 Fareham Town FC
15:00 158 Hamworthy United FC 4 – 1 Bemerton Heath Harlequins FC
15:00 159 Team Solent FC 2 – 5 Brockenhurst FC
15:00 161 Amesbury Town FC 4 – 0 Eversley & California FC
15:00 162 Camberley Town FC 0 – 0 Blackfield & Langley FC
15:00 163 Whitchurch United FC 0 – 3 Laverstock & Ford FC
15:00 164 Ringwood Town FC 0 – 6 Ascot United FC
15:00 165 Binfield FC 4 – 3 Chichester City FC
15:00 166 Horndean FC 2 – 1 Melksham Town FC
15:00 167 Knaphill FC 0 – 0 Bournemouth FC
15:00 168 Newport (IW) FC 2 – 2 Guildford City FC
15:00 169 Godalming Town FC 2 – 1 Westfield FC
15:00 171 Lymington Town FC 0 – 2 Andover Town FC
15:00 172 Clevedon Town FC 2 – 2 Bitton FC
15:00 173 Cadbury Heath FC 4 – 1 Longwell Green Sports FC
15:00 174 Plymouth Parkway FC 0 – 1 Portland United FC
15:00 175 AFC St Austell 1 – 1 Bridport FC
15:00 176 Wells City FC 2 – 1 Cribbs FC
15:00 177 Shaftesbury Town FC 0 – 0 Exmouth Town FC
15:00 178 Shepton Mallet FC 1 – 4 Tavistock AFC
15:00 179 Buckland Athletic FC 2 – 3 Bodmin Town FC
15:00 180 Cheddar FC 0 – 2 Willand Rovers FC
15:00 181 Wellington AFC 1 – 3 Hengrove Athletic FC
15:00 182 Street FC 1 – 1 Hallen FC
15:00 183 Brislington FC 6 – 1 Sherborne Town FC
15:00 184 Bridgwater Town FC 5 – 2 Keynsham Town FC
15:00 185 Bradford Town FC 3 – 4 Odd Down FC

Friday 4 August 2017
19:45 61 Heanor Town FC 0 – 1 Aylestone Park FC
19:45 78 Potton United FC 0 – 0 Biggleswade United FC
19:45 110 Flackwell Heath FC 5 – 0 Burnham FC
19:45 170 Sholing FC 1 – 2 Alresford Town FC
20:00 124 Crowborough Athletic FC 2 – 0 Lingfield FC